Przysługuje Ci Bon Turystyczny? Uważaj, bo pojawiły się oszustwa dotyczące Bonów!

Bon Turystyczny to pomysł Rządu. Z jednej strony wspiera polską branżę turystyczną, z drugiej stanowi pomoc dla rodzin z dziećmi i zachęca do wyjazdów. Rozwiązanie jest bardzo sprytne, bo pieniądze zostają w kraju.

Komu przysługuje Bon Turystyczny? Jak czytamy na stronie programu:

 

Z bonu turystycznego skorzystasz, jeśli posiadasz co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje więcej, bo aż 1000 zł.

Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

 

Kiedy będzie można skorzystać z bonu? Tego jeszcze nie wiadomo. Kilka dni temu ruszyła rejestracja ośrodków turystycznych, które chcą brać udział w projekcie. Ich lista ma być opublikowana 1 sierpnia.

Obywatele którzy chcą skorzystać z bonu turystycznego, powinni się zarejestrować na platformie elektronicznej ZUS. Jednak i tam na razie jest komunikat, że na razie ta funkcja nie została aktywowana.

 

I właśnie różne niejasne informacje oraz atmosferę oczekiwania wykorzystują oszuści. Jak informuje Policja, pojawiły się dwie formy wyłudzania pieniędzy. Chodzi o wpłacenie części kwoty za wakacyjny pobyt, a druga część pokryta ma być z bonu. Mechanizm wygląda następująco:

 

Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze „specjalnej oferty na voucher urlopowy”, informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu).

 

Jeszcze inny „model” oszustwa opisują banki, do których docierają sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej.

 

fot. policja

 

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Nie wolno nikomu podawać swoich danych do logowania, ani wpłacać pieniędzy na wczasy, których nie zamawialiśmy. Warto też pamiętać, że Bon nie będzie gotówkowy, tylko elektroniczny:

 

bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Osoby, które liczą na otrzymanie Bonu Turystycznego muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na oficjalne informacje w sprawie otrzymania świadczenia.

Polecamy: PRL? Tak NAPRAWDĘ spędzano wtedy czas wolny! (FOTO)

 

cyt. policja.pl

fot. https://bonturystyczny.polska.travel/Komentarze