Spodziewasz się dziecka? TO dostaniesz za darmo

Ministerstwo Zdrowia przygotowało niespodziankę dla ciężarnych. Od 1 września każda kobieta, która spodziewa się dziecka, będzie miała dostęp do tych produktów za darmo!

Ministerstwo Zdrowia podało pierwszą listę leków, które będą dostępne bezpłatnie dla kobiet w ciąży. W wykazie jest 114 pozycji, dostępnych na receptę. Są to leki najczęściej stosowane przez ciężarne. Lista będzie uzupełniana.

– Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu – podało Ministerstwo Zdrowia.

Receptę na leki refundowane (są oznaczone jako „C”) będzie mógł wystawić lekarz, ale też położna, którzy posiadają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie uprawnienia będzie miał także inny lekarz na podstawie zaświadczenia wystawionego przez doktora lub położną, którzy stwierdzili ciążę.

Zobacz pełną listę leków.

– Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 357 i 945), ustala się na dzień 1 września 2020 r. wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, stanowiący załącznik do obwieszczenia – czytamy w obwieszczeniu.

Zobacz także: To była ucieczka jak z filmu! TARANOWAŁ, co się dało!

Fot. Pixabay

Komentarze