SUROWA kara za „miesięcznicę smoleńską”! Ta sprawa SZOKUJE!

To niebywały skandal! Wymierzono surową karę za „miesięcznicę smoleńską”! Sprawa budzi duże kontrowersje!

Podczas jednej z „miesięcznic smoleńskich” kobieta przeskoczyła przez barierkę, która dzieliła kontrmanifestantów. Sąd uznał, że popełniła wykroczenie „usiłowania przeszkadzania zgromadzeniu” i wymierzył jej karę grzywny.

Zobacz także: Możesz zapłacić MNIEJ za Coca-Colę! Jak to możliwe?

– Uczynił to w trybie nakazowym, czyli bez rozprawy i wysłuchania obwinionej – co jest możliwe tylko, gdy okoliczności czynu i wina nie budzą wątpliwości. Tymczasem nie ustalono, jak sam pobyt obwinionej po drugiej stronie barierek miałby przeszkadzać zgromadzeniu. Nie jest też jasne, czy barierki stawiano zgodnie z prawem oraz czy w ogóle ich przekraczanie było zabronione. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego na korzyść tej obywatelki, a także dwóch innych osób, ukaranych w trybie nakazowym za przeszkadzanie legalnemu zgromadzeniu – podało biuro RPO.

RPO twierdzi, że sąd popełnił rażący błąd, bo orzekał w trybie nakazowym. Bez przesłuchań wyrok nie jest sprawiedliwy.

Fot. Pixabay

W kasacji podniesiono, że samo przebywanie po określonej stronie barierki nie może być uznane za wykroczenie, zwłaszcza jeśli dokonuje się tego w trybie nakazowym.

– W wątku kobiety jedynym w zasadzie dowodem są zeznania policjanta. Nie wynika z nich jednak, w jaki sposób przebywanie obwinionej po tej czy innej stronie barierki miało przeszkadzać w przebiegu zgromadzenia. Z dowodów wskazanych we wniosku policji o ukaranie nie wynika również, w jakim celu obwiniona przeskoczyła przez barierkę. A wobec nieprzyznania się jej do winy i odmowy składania wyjaśnień nie można zakładać, że chciała ona zakłócać zgromadzenie.Sąd był zatem obligowany do rozpoznania sprawy na rozprawie, aby wyjaśnić wszystkie istotne okoliczności sprawy. A to mogło zaś doprowadzić do odmiennego rozstrzygnięcia – czytamy w oświadczeniu RPO.

Takie sytuacje są szokujące. Czy kobieta uniknie kary? Czas pokaże. Na razie czekają ją kolejne wizyty w sądzie.

Zobacz także: Edyta Herbuś przekazała fanom RADOSNĄ NOWINĘ! „Nareszcie…”

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze