SZOKUJĄCE dane Ministerstwa Kultury! Nikt się tego nie spodziewał

To szokujące dane Ministerstwa Kultury! Nikt się tego nie spodziewał!

Biblioteka Narodowa opublikowała właśnie raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Jedną książkę w ciągu 12 miesięcy przeczytało 42% respondentów. To najlepszy rezultat od sześciu lat!

Zobacz także: Michał Wiśniewski POKAZAŁ córki! Ale PODOBIEŃSTWO!

– Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Dlatego od kilku lat realizujemy takie projekty jak „Mała książka – wielki człowiek”, które przybliżają najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny. Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 z budżetu państwa planujemy przekazać o 180 mln więcej w stosunku do poprzedniej edycji. Rozbudowujemy i modernizujemy biblioteki, wspieramy wydawanie wartościowych pozycji literackich – polskich i tłumaczeń. Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że mamy dziś powody do ostrożnego optymizmu. Nie oznacza to jednak, że możemy spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie, widzimy wyraźnie, ile jeszcze pracy nas czeka w obszarze promowania czytelnictwa, rozbudzania mody na czytanie. Natomiast te wyniki wskazują, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

W 2020 roku Polska zawnioskowała do Rady Unii Europejskiej o wprowadzenie do systemów podatkowych państw UE stawki 0% VAT na książki oraz czasopisma. Nie jest wykluczone, że ta zmiana wejdzie wżycie.

MKDNiS ma również zamiar wspierać księgarnie, które mocno ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.

Najczęściej czytamy kryminały (24%), literaturę popularną (20%) i biografie, wspomnienia oraz książki historyczne (19%).

Zobacz także: Jesz RYBY? Nie mamy dla Ciebie dobrych wieści!

Fot. Pixabay

Źródło; MKDNiSKomentarze