To jest najmłodszy biskup na świecie! Ma tylko (…) lat!

Zazwyczaj na biskupów zostają wyświęceni księża w wieku około 45 lat. Z wielkim doświadczeniem duszpasterskim i minimum doktoratem. Ale nie jest tak zawsze. Zdarza się, że wyświęcani zostają mężczyźni w wieku 35 lat. Kim jest obecny najmłodszy biskup świeci?

 

Aktualnie najmłodszy biskup na świecie to ksiądz Stepan Sus. Pochodzi z Ukrainy i urodził się we Lwowie. Kształcił się w miejscowym seminarium duchownym . Na uzupełniające studia był Katolicki Uniwersytet Lubelski. I to właśnie w Lublinie uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia diakonatu przyjął w 2005, a rok później 30 czerwca 2006 został wyświęcony na kapłana dla archrieparchii metropolitarnej Lwowa dla Ukraińców.

 

Papież Franciszek trzy dni temu potwierdził wybór ks. Stepana Susa na biskupa kurii arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.  Jak informuje „ekai.pl”, decyzję w tej sprawie podjął wcześniej, zgodnie z prawem kanonicznym  Kościołów wschodnich, Synod Biskupów UKGK. Nowy biskup otrzymał stolicę tytularną Zigri, jest absolwentem KUL-u i ma dopiero 38 lat, co czyni go jednocześnie najmłodszym biskupem katolickim na świecie!

 

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek to skandalista. Teraz został ulicznym łobuzem

 

Kim jest ks. Stepan Sus? Od  2008 do 2012 roku był odpowiedzialny za opiekę duszpasterską nad wojskowymi w swej archieparchii.  Od 2012 roku do chwili obecnej jest sekretarzem w tej jednostce kościelnej ds. wojskowych, więźniów, studentów i sierot, a zarazem proboszczem kościoła św. Piotra i Pawła dla pracowników garnizonu lwowskiego.

 

Źródło: ekai.plKomentarze