Tragedia na Manaslu: nie żyje polska himalaistka. Sprzeczne oświadczenia w sprawie tragedii – co się tam wydarzyło?

Manaslu to ósmy pod względem wysokości ośmiotysięcznik na ziemi. Mierzy 8156 metrów i w miniony weekend stał się areną wielkich sukcesów i tragedii. W piątek gruchnęła wieść, że szczyt bez tlenu z butli zdobyła 27-letnia Magda Gorzkowska. W sobotę dowiedzieliśmy się, że w czasie zejścia zmarła 44-letnia Polka Rita Bladyko. 

Magda Gorzkowska rok temu zdobyła Mount Everest, wspomagając się tlenem z butli, a w tym roku Makalu, już bez takiego wspomagania. W dalszej perspektywie młoda Polka chce jako pierwsza rodaczka zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników. W tym czasie na Manaslu byli też inni Polacy, w tym piątka pod przewodnictwem Zbigniewa Bąka z Klubu Alpinistycznego Homohibernatus.

 

ZOBACZ TEŻ: Zaginęli 30 lat temu w Himalajach. Lodowiec wreszcie oddał ich zwłoki

 

To właśnie do tej grupy należała 50-letnia Rita Bladyko. Polka rozpoczęła przygodę z górami najwyższymi po tym jak odchowała syna, zaledwie 6 lat temu. Zdążyła zdobyć Kilimandżaro, Mount Everest, Aconcaguę i Mount Blanc. Niestety, w czasie wejścia na Manaslu prawdopodobnie zaatakowała ją choroba wysokościowa. Magda Gorzkowska spotkała ją w czasie swojego zejścia ze szczytu:

 

Ok. 500 m przed C4 spotkaliśmy Polkę, Ritę z jej Szerpą… Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół. Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili.

Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam,że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział,że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam, że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy. Wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej.

Dziś rano obudziła mnie informacja, że Polka nie żyje…

 

 

O dziwnych i smutnych okolicznościach tragedii na Manaslu przeczytasz na kolejnej stronie! 

 

Komentarze