Zakaz palenia na balkonach? Minister odpowiada!

Z pewnością wiele osób pamięta czasy, gdy papierosy można było palić niemal wszędzie – w urzędach, restauracjach, w pociągach (były specjalne wagony dla palących), czy nawet w kinach.

Obecnie jednak obowiązuje tzw. ustawa antynikotynowa, która znacznie ogranicza możliwości palenia papierosów. Co więcej do 5 maja 2024 r. Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia zakazu palenia na balkonach. Co na to resort?

 

pixabay

 

Gdzie można palić papierosy?

W świetle obecnych przepisów palić można na ulicy, w parku czy na plaży – jednak pod warunkiem, że nie widnieje tam zakaz palenia. Jeśli chodzi o biura czy urzędy, to w niektórych z nich wydzielono specjalne miejsca czy pomieszczenia dla palaczy, na lotniskach i na statkach często są ustawione specjalne boksy dla palaczy.

Papierosy palić można też we własnym domu oraz… na balkonie. Są jednak osoby, którym przeszkadza „puszczanie dymka” na balkonie i złożono petycję w sprawie  zakazu.

 

Zakaz palenia na balkonach

W petycji czytamy, że wnioskujący wnoszą o:

 

…wprowadzenie zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych.

 

Osoby niepalące są narażone na wdychanie dymu tytoniowego od osób palących na balkonach. Osoby niepalące nie mogą skorzystać z balkonów (dla wielu starszych osób niewychodzących z domu to jedyny kontakt z otoczeniem) bo są narażone na działanie dymu tytoniowego. Dym ten wchodzi też do mieszkań co naraża jeszcze większą liczbę osób w tym dzieci na działanie dymu tytoniowego.

 

W odpowiedzi na złożoną petycję, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zauważyła:

 

Mamy tu dwie wartości – zdrowie własne i innych oraz wolność.

 

I przyznała:

 

Nie dyskutowaliśmy jeszcze o tej petycji z moimi współpracownikami z Departamentu Zdrowia Publicznego. Natomiast wydaje mi się to zbyt daleko idące. Wydaje mi się to bardzo trudne. Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia*

 

Jak więc widać, w tym przypadku Minister Zdrowia przedkłada wolność nad zdrowie. Tymczasem warto zauważyć, że na balkonach przebywają nie tylko seniorzy, ale też bardzo często noworodki. Małe dzieci w wózeczkach są wystawiane na drzemkę na balkonie, więc także malutkie dzieci są narażone na wdychanie dymu.

 

Polska influencerka włożyła dziecko do Thermomixa. Dlaczego…?

 

*cyt. rmf24.pl

Komentarze