Znasz bajkę o Czerwonym Kapturku? ZOBACZ JAK BRZMIAŁA W PIERWOTNEJ WERSJI!

Bajka dla dzieci Czerwony Kapturek jest najbardziej rozpoznawalną bajką na świecie. To, jak brzmiała w pierwotnej wersji przechodzi najśmielsze domysły!

Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w Europie i na całym świecie.

Początki tej bajki mocno odbiegają od wersji, którą znamy dzisiaj…

W niektórych wersjach wilk przynosi babci mięso i krew do zjedzenia. Gdy przychodzi Kapturek, omyłkowo zjada własną babcię. W innej wersji, bardziej wstrząsającej, to wilk razem z Czerwonym Kapturkiem zjadają babcię. Najłagodniejszą wersją bajki jest zjedzenie Kapturka przez wilka, który przebrał się za babcię – na tym bajka się kończy.

Piękna i pozbawiona brutalnych scen wersja Braci Grimm mocno odbiega od realiów pierwszych wersji Kapturka z XVII wieku. Teraz znamy sprytną dziewczynkę, która świetnie poradziła sobie z wilkiem, a nikomu nic się nie stało. Zakończenie jest szczęśliwe, jak to w wielu bajkach bywa, a dzieci wręcz kochają jej słuchać na dobranoc.

Polską wersją bajki jest ta, którą napisał Jan Brzechwa – tam pod namową myśliwego wilk wypluwa babcię i Kapturka. Myśliwy go nie zabija, lecz zawozi wilka do ZOO w Warszawie. Taki scenariusz jest najcelniejszy, jeśli odbiorcami są małe dzieci.

Źródło: oprac. własne/bezuzyteczna.pl

Zobacz także: Nie żyje Diego Maradona! WIEMY CO BYŁO PRZYCZYNĄ JEGO ŚMIERCI!Komentarze