ŻYDZI BĘDĄ UCZYĆ W KIELCACH. Co wy na to? Kto się wybierze?

Wykłady znanych polskich rabinów, poświęcone żydowskiej religii i kulturze oraz koncert muzyki klezmerskiej złożą się na VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego rozpocznie się w poniedziałek.

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia to: „ABC judaizmu dla chrześcijan”. Poszczególne spotkania będą odbywały się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu stowarzyszenia, przy ulicy Planty 7. Instytut, którego działalność zainaugurowano przed dwoma laty, znalazł siedzibę w kamienicy, miejscu pogromu kieleckiego z 6 lipca 1946 r., podczas którego zginęło 37 osób narodowości żydowskiej i troje Polaków.

 

„Kolejni współcześni papieże mówią o tym, że nie da się zrozumieć chrześcijaństwa bez zrozumienia jego żydowskich korzeni. Brak elementarnej znajomości judaizmu bywa też często źródłem niechęci wobec jego wyznawców. Dlatego chcemy, korzystając z wiedzy naszych zaprzyjaźnionych polskich rabinów, dać kielczanom możliwość poznania podstaw religii, która kształtuje zarówno widzenie świata, jak i codzienność religijnych Żydów” – podkreślił cytowany w komunikacie przesłanym PAP prezes kieleckiego Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Bogdan Białek.

 

VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie zakończą się w piątek koncertem krakowskiego zespołu Di Galitzyaner Klezmorim.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Źródło PAP

MMKomentarze