20 tys. mandatu! Wystarczy, że w samochodzie nie masz…

Uwaga kierowcy! Grozi Wam ponad 20  tysięcy złotych mandatu za brak jednej zmiany w samochodzie.

Nawet 20 tysięcy złotych mandatu może grozić kierowcom w niektórych krajach UE za brak odpowiedniego wyposażenia w pojeździe. Warto o tym pamiętać ze względu na zbliżające się ferie i towarzyszące im wyjazdy. Kierowcy którzy nie będą właściwie przygotowani mogą naprawdę słono za to zapłacić. Jeżeli wybierać się na narty czy na wyjazd do innego kraju – koniecznie zapoznajcie się z poniższymi zasadami.

 

ZOBACZ TAKŻE: Lek na RAKA za 3zł? To możliwe! Znajdziesz go u siebie w domu

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad apeluje do kierowców planujących wyjazdy na ferie zimowe. Przestrzega przed tym, aby odpowiednio wyposażyć samochód. W innym wypadku kierowca może zapłacić wysoki mandat. Wybierając się na zimowy urlop, należy pamiętać, że w niektórych państwach kierowcy mają obowiązek korzystania z opon zimowych już od 1 listopada. Warto wymienić ogumienie w samochodzie, chyba że mandat do zapłaty w euro jest nam nie straszny.

 

Wymóg ten obowiązuje na terenie Austrii. To właśnie w tym kraju za brak wymiany opon grozi na mandat w wysokości aż 5 tysięcy euro. Opony zimowe na terenie Republiki Czeskiej są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. We Francji zmiana opon jest obowiązkiem wyłącznie w rejonie Alp. W Niemczech wymiana opon na zimowe zależy od warunków panujących na drogach. Warto jednak pamiętać, że  jazda samochodem nie przystosowanym do panujących warunków atmosferycznych skutkuje mandatem w wysokości 60 euro. Jeżeli pojazd utrudnia ruch na drodze, kierowca może otrzymać mandat nawet do 80 euro.Opony zimowe na terenie Słowacji są obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca. A w Szwajcarii sytuacja wygląda tak jak na terenie Niemiec.

 

Miejcie się na baczności! I nie zapomnijcie, że to Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas ferii!

fot. unsplash



Komentarze