Allegro mogło łamać przepisy? Ludzie piszą skargi!

Kupujesz na Allegro? Serwis mógł nie działać fair. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął właśnie postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro. Sprawdzi, czy nie naruszono przepisów antymonopolowych.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ciągle wpływają skargi dotyczące Allegro. Chodzi o zasady współpracy między serwisem a sprzedawcami.

– W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

UOKiK przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro. Po zmianach prowizją objęta jest cała transakcja, w tym cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego. W konsekwencji Allegro pobiera wyższe prowizje.

Fot. Pixabay

– Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – dodaje Tomasz Chróstny.

Urząd sprawdzi również zasady zwrotów pobranych prowizji i usługę Allegro Smart.

Wątpliwości budzi też postanowienie, które reguluje zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług. Przewiduje ono m.in. „akceptację” zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu.

OGROMNA kara dla producentów jedzenia dla zwierząt. TO, co robili, przeraża!

Fot. PixabayKomentarze