Będzie nowy urząd

Ministerstwo Środowiska powoła nowy urząd, którego zadaniem będzie regulacja cen wody.

To skutek przyjęcia ustawy Prawo wodne, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku i wprowadzi dodatkową opłatę środowiskową dla przedsiębiorców. Nowe obciążenie może skłonić firmy wodociągowe do podwyżek i celem powołanego urzędu będzie pilnowanie, aby podwyżki nie były zawyżane.

Przedsiębiorcy zapowiedzieli już, że nowa opłata odbije się na kieszeniach konsumentów. Z kolei wiceminister środowiska Mariusz Gajda twierdzi, że podwyżka nie powinna być znacząca i nie przekroczy 50 groszy za metr sześcienny w największych miastach. Według firm wodociągowych podwyżki mogą wynieść nawet ponad złotówkę za metr sześcienny.

Dlatego właśnie powstaje specjalny urząd, który będzie kontrolował wydatki oraz koszty firm wodociągowych. Dzięki temu władze będą mogły kalkulować, jak koszty operacyjne przedsiębiorstw mogą odbijać się na cenach dla odbiorców.

Wiceminister Gajda zapewnia, że rząd nie pozwoli, aby firmy wykorzystały reformę prawa, jako pretekst do podniesienia cen i zwiększenia swoich zysków kosztem Polaków.

 

BRKomentarze