Boże Ciało 2021. Kiedy przypada? Czy będą organizowane procesje?

Boże Ciało jest świętem ruchomym. W tym roku przypada 3 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy. Czy odbędą się procesje Bożego Ciała i co z reżimem sanitarnym?

Ważne święto dla katolików

Boże Ciało przypada w każdy pierwszy czwartek czerwca. Jest to święto ruchome. Symbolizuje wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W tym dniu katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Tradycyjnie odbywają się procesja Bożego Ciała. Jak to będzie wyglądać podczas pandemii koronawirusa?

Pexels

Łagodzenie obostrzeń

Nie musimy już zasłaniać ust i nosa, gdy przebywamy na zewnątrz. Jednak maseczki musimy zakładać w przestrzeniach zamkniętych, np. w kościołach. Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzje odnośnie obostrzeń do 5 czerwca. Wynika z nich, że nie ma zakazu organizowania procesji Bożego Ciała. Nie ma tez limitów osób, które mogą wziąć udział w procesjach. Jednak uczestnicy są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego. Gdy jest to niemożliwe, wówczas należy zasłaniać usta i nos.

Procesje w miastach

Centralna procesja Bożego Ciała rozpocznie się w Krakowie o godzinie 9 przed katedrą wawelską. Po mszy przejdzie Drogą Królewską na Rynek Główny. Tegoroczny temat ołtarzy będzie nawiązywał do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego i do jego nauczania. Natomiast łowicka procesja Bożego Ciała znajduje się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To jedna z najpiękniejszych procesji na świecie. Co roku gromadzi rzesze turystów. Jednak z tradycyjnej procesji zrezygnowano w tym roku we Wrocławiu. Natomiast w poszczególnych parafiach mogą się odbyć mniejsze procesje Bożego Ciała. Wszystko zależy od decyzji proboszczów.

Źródło: Fakt

Zdjęcia: PexelsKomentarze