Czy miód manuka jest warty swojej ceny? Sprawdź, jakie ma właściwości!

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów miodów, jednak szczególną uwagę- także swoją ceną – zwraca miód manuka. Czym różni się od innych miodów?

Manuka to gatunek krzewu rosnącego w Australii i Nowej Zelandii. Z jego nektaru powstaje miód o tej samej nazwie. Lokalna ludność używała krzewów do leczenia gorączki, biegunki, zaparć, kolek, uważano także, że ta roślina ma właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie.

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

Sam miód manuka zawiera substancję methylglyoxal (w skrócie oznaczaną jako MGO). Co ciekawe, inne rodzaje miodów także mają około 0-135 mg/kg methylglyoxalu. Natomiast miód manuka aż 38-829 mg/kg! I właśnie zawartość methylglyoxalu ma określać właściwości zdrowotne tego miodu. Tak jak w medycynie ludowej, miód stosowano na różne dolegliwości, podobnie jest z miodem manuka z tym, że jego skuteczność jest nieporównywalnie wyższa.

 

Jakie są właściwości miodu manuka? Najważniejsze to:

• działanie przeciwzapalne
• przyspiesza gojenie się ran
• poprawia skuteczność terapii nowotworowych
• wzmacnia odporność

 

Miody manuka nie należą do najtańszych produktów, czy są warte swojej ceny?

Ich cena uzależniona jest od producenta oraz od zawartości methylglyoxalu (MGO). I tak na przykład miód o zawartości MGO 400+ i masie 250G kosztuje ok. 135 zł. Natomiast miód o zawartości MGO 514+ i masie 250 g kosztuje ok. 230 zł.

 

Jednak cena adekwatna jest do wyjątkowych wartości. Co więcej, miodu manuka nie stosujemy jako „słodzidła” czy dodatku do ciasta. Najlepsze efekty przynosi spożywanie dziennie od 1 do 3 łyżeczek miodu, najlepiej na czczo. Warto też dodać, że miód manuka ma nie tylko niezwykłe właściwości, ale też jest bardzo smaczny!

 

Zobacz też: Filip Chajzer otwarcie o swojej chorobie: Tylko moja rodzina i przyjaciele wiedzieli na jakie dno spadłem.Komentarze