Generał oskarżył USA o spowodowanie pandemii koronawirusa. Żąda międzynarodowego śledztwa

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zdaje się właśnie osiągać apogeum. Kolejne państwa biją rekordy zachorowań, podczas gdy w innych sytuacja bardzo powoli zaczyna iść ku lepszemu. Nie dziwi więc, że pojawia się coraz więcej głosów tych, którzy chcieliby poznać prawdę na temat początków pandemii. A dojście do niej może wcale nie być proste. Jedni oskarżają bowiem Chiny, inni – Stany Zjednoczone. Z każdym dniem tego typu teorii jest więcej. 

Generał irańskiej Obrony Cywilnej Gholam Reza Jalali w wywiadzie udzielonym tamtejszej telewizji powiedział, że jego zdaniem Stany Zjednoczone odpowiadają za wywołanie światowej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem wojskowego Waszyngton stworzył wirusa jako broń biologiczną, aby osiągnąć jasno określone cele. Opowiedział też o nich i o rzekomych dowodach na potwierdzenie swojej mocnej tezy.

 

Zdaniem irańskiego generała Stany Zjednoczone już w przeszłości prowadziły działania z pogranicza dywersji i sabotażu, które miały podkopać gospodarki lub rządy wrogich sobie państw. Czasem zaś doprowadzały do takich kryzysów przypadkowo. Jako przykład generał podał epidemię eboli.

 

ZOBACZ TEŻ: Nowe obostrzenia w zawieraniu ślubów. Pary młode i ich bliscy są załamani

 

Gholam Reza Jalali uważa, że COVID-19 był bronią biologiczną wymierzoną w gospodarki Chin i Iranu, swoich największych obecnie przeciwników. Generał nie chciał ujawnić swoich źródeł informacji, powołując się mgliście na „pewne doniesienia prasowe” i „analizy”.

 

Wojskowy pytany przez agencję Fars News uważa, że naukowcy na całym świecie powinni badać szczepy wirusa i porównywać go z pierwotnymi, najwcześniej wykrytymi szczepami. To jego zdaniem powinno pozwolić na odtworzenie drogi szerzenia się wirusa i powiązanie go bez żadnych wątpliwości ze Stanami Zjednoczonymi.

 

ZOBACZ TEŻ: Katastrofalne prognozy dla Iranu. Koronawirus może doprowadzić do najgorszego

 

Poza tym generał zaapelował do społeczności międzynarodowej o kontrolę nad amerykańskimi ośrodkami badawczymi i zbadanie sprawy. Jeśli zaś do któryś z ośrodków nie będzie dostępu społeczność międzynarodowa powinna doprowadzić do ich zamknięcia.

 

Jak dotąd w Iranie stwierdzono ponad 60 tysięcy zachorowań na COVID-19 i prawie 4 tysiące zgonów. 

Komentarze