Zostałeś rodzicem? Pamiętaj o ważnym obowiązku

Świeżo upieczeni rodzice muszą spełnić jeden ważny obowiązek urzędowy. W ciągu dwudziestu jeden dni od otrzymania karty urodzenia powinni zgłosić narodziny dziecka. Wtedy maluch otrzymuje imię, PESEL i meldunek. Jak zgłosić urodzenie? Okazuje się, że można to zrobić bez wychodzenia z domu.

– Potrzeba tylko profilu zaufanego (PZ) i komputera lub smartfona z dostępem do internetu – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

W marcu, kwietniu i maju w Polsce w sumie urodziło się 85 100 dzieci. Ponad połowę z nich (43 308) rodzice zgłosili online.

dziecko tata

Jak zarejestrować dziecko przez internet?

Trzeba posiadać profil zaufany. Można go założyć z poziomu internetowego konta w banku.

Następnie trzeba wejść na gov.pl. W prawym górnym rogu strony znajduje się konto Mój GOV. Po zalogowaniu profilem zaufanym, wybieramy e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

W pierwszym kroku oświadczamy, że jesteśmy rodzicami. Później sprawdzamy poprawność swoich danych oraz wprowadzamy dane drugiego rodzica, uzupełniamy dane dziecka, wybieramy adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów. Na końcu weryfikujemy wszystkie informacje we wniosku i podpisujemy go profilem zaufanym.

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Przez Internet można też wyrobić dowód osobisty.

Fot. PixabayKomentarze