Jazda bez prawa jazdy w 2020r.? Kierowcy będą…

50 złotych mandatu za nieposiadanie prawa jazdy podczas kontroli drogowej? To już wkrótce może się zmienić.

Kierowcy powinni przygotować się na spore zmiany. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapowiedział, że jeszcze w tym półroczu zniknie wymóg posiadania prawa jazdy przy kontroli drogowej a także kara w przypadku jego braku. Sprawa będzie wyglądać podobnie jak z dowodem rejestracyjnym i ubezpieczeniem, których nie musimy już wozić ze sobą. Dokumenty znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), do którego mogą zajrzeć w dowolnej chwili funkcjonariusze policji.

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale żeby nie wprowadzać kierowców w błąd, bo niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jeżeli mam już w smartfonie, to nie muszę mieć już fizycznie, to niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było mandatu za brak tradycyjnego dokumentu przy sobie – powiedział Marek Zagórski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Chcesz płacić mniej za OGRZEWANIE? Ten sposób Ci w tym pomoże!

 

Takie elektroniczne prawo jazdy będzie można stosować tak jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który funkcjonuje od 1 października 2018 roku. Rządowa aplikacja mObywatel wykorzystuje dane z rejestrów państwowych, w tym właśnie te dotyczące dowodu rejestracyjnego. Każdy kierowca może je sprawdzić w dowolnym momencie w swojej aplikacji. Minister cyfryzacji nie podał dokładnej daty nowego udogodnienia dla zmotoryzowanych. Zmiany muszą zostać w pierwszej kolejności przedyskutowane z Ministerstwem Infrastruktury. Nam bardzo podoba się taki pomysł, a Wam?

 

źródło: rzeczpospolita, polskatimes

fot. pexels

Komentarze