Kiedy TŁUSTY CZWARTEK 2020? Jaka jest jego historia – oto WSZYSTKO co powinieneś wiedzieć!

Tłusty czwartek to bardzo stary zwyczaj, który wyznacza nam końcówkę karnawału i zapowiada początek wielkiego postu. Warto więc wiedzieć kiedy wypada tłusty czwartek 2020 i dzięki temu lepiej zaplanować sobie karnawałowe szaleństwa! 

Tłusty czwartek to zwyczaj, którego początków możemy upatrywać jeszcze w wieku XVI, kiedy to spożywano słodkie pączki, ale nieco różniące się od naszych dzisiejszych łakoci. Ale w rzeczywistości początków tłustego czwartku możemy upatrywać jeszcze w czasach pogańskich, choć od tego czasu zwyczaj mocno wyewoluował. Kiedy wypada tłusty czwartek 2020?

Kiedy tłusty czwartek 2020? [DATA]

 

Tłusty czwartek to zwyczaj ruchomy, którego data zależy od daty Wielkanocy. Wiedząc kiedy ona wypada łatwo możemy wyznaczyć datę tłustego czwartku, bowiem ten zawsze wypada w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przez Niedzielą Wielkanocną. Z tego też powodu tłusty czwartek zazwyczaj wypada między 29 stycznia a 3 marca.

 

ZOBACZ TEŻ: Tomasz zaginął rok temu. W studni niedaleko domu dokonano makabrycznego odkrycia

 

W 2020 roku tłusty czwartek wypadnie 20 lutego. Ale warto wiedzieć też, dlaczego tego dnia folgujemy sobie ze słodkościami i innym jedzeniem? 

 

Historia tłustego czwartku

 

Tłusty czwartek nierozerwalnie wiąże się jeszcze z obrzędami pogańskimi, które następnie płynnie weszły i zakorzeniły się w schrystianizowanej, średniowiecznej Polsce. W czasach pogańskich oczywiście święto to nie było związane z Wielkanocą, a z momentem równonocy wiosennej. 

 

Wówczas to nasi przodkowie świętowali odejście zimy i początek wiosny, dającej nadzieje na nowe, bogate plony, sukcesy wojenne itd. W czasie uczt jadano bardzo tłusto, obficie zapijając potrawy winem i miodem. Ówczesny pączek był czymś w rodzaju zagryzki – powstawał z ciasta chlebowego i w środku miał słoninę, zamiast słodkiego farszu.

 

W okolicach XVI wieku znaczenie tłustego czwartku zaczęło się zmieniać. Związany on został ze świętem Wielkanocy, a pączki pojawiły się wreszcie w wersji słodkiej. Niektóre z nich miały w środku orzeszek lub migdał. Ten kto trafił na pączek z takim nadzieniem mógł być pewny, że czeka go dostani i szczęśliwy rok!

 

Przyjęło się już, że w ten dzień możemy sobie pozwolić na więcej. Dlatego w tłusty czwartek 2020 nie oszczędzajcie brzuchów – niech tradycji stanie się zadość! Komentarze