NIESAMOWITA skamielina sprzed PÓŁ MILIARDA LAT! Ma „kask jak motocyklista” i wygląda jak „pokryta wykałaczkami” [FOTO]

Okazy sprzed milionów lat nieustannie nas zadziwiają.

 

Intrygujące odkrycie jest dziełem chińskim uczonych, pod wodzą profesora Zhao Fangchena z Uniwersytetu w Nankinie, którzy badali bogate w skamieniałości pokłady w okolicach Chengjiang. Jest to dopiero druga znana skamieniałość tego dziwacznego stworzenia. Inną profesor Fengchen otrzymał od poszukiwacza-amatora, który domyślił się, że ma do czynienia z czymś niesamowitym.

 

Uczeni określili stworzenie jako „mityczną bestię dziwniejszeą niż wszystko, co dotąd widzieli” i określili jego wiek na około 500 milionów lat. Skamieliny pozwolą na lepsze poznanie różnorodności biologicznej epoki kambru.

 

Stwór otrzymał już swoją oficjalną, łacińską nazwę: orthrozanclus elongata. Jak na sensacje, którą wzbudził jest bardzo mały – ma zaledwie 1,5cm długości i 3 mm szerokości. Specyficzne kolce, którymi był pokryty mają 6mm.

 

Skamielina nie odpowie na wszystkie nurtujące badaczy pytania. Najprawdopodobniej stworzenie żyło w płytkich, przybrzeżnych wodach. Jego głowa była chroniona pancerzykiem, który uczonym przypominał kask motocyklisty, a kolce pokrywające ciało – wykałaczki. Czym i jak się żywił, przynajmniej na razie, pozostanie tajemnicą.

o2.pl/telegraph.co.uk/foto: screenshot. 

Komentarze