PEDOFILIA WŚRÓD DUCHOWNYCH – Dane liczbowe Watykanu

Liczba ujawnionych przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych rośnie, Watykan zmienia prawo odnośnie informowania o pedofilii, a my znamy dokładną liczbę przypadków. 

 

O zmianie prawa dotyczącego dopuszczania się procederu pedofilii przez duchownych pisaliśmy TUTAJ. Teraz Watykan ujawnia liczbę tego typu wykroczeń. Według danych ujawnionych przez Stolicę Apostolską, w latach 2004–2014 roku do Watykanu zgłoszono 3420 tego typu przypadków.

 

Watykan podkreśla, że zgłoszenia dotyczyły również wydarzeń przed 2004 rokiem. Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Stolicę Apostolską 848 duchownych zostało ukaranych –  zdaniem Kościoła najcięższym wymiarem kary – czyli wydaleniem ze stanu duchownego.  2572 kapłanów wyroki, wśród nich są również dożywotni zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Dziś Kościół katolicki wprowadza nowe regulacje prawne w tej sprawie – od tej pory zgodnie z nowymi wytycznymi wszyscy przełożeni zakonni oraz biskupi mają obowiązek powiadomienia odpowiednich organów o każdym incydencie seksualnego wykorzystywania małoletnich przez osoby duchowne. Kościół katolicki podkreśla, że jest jedynym kościołem, który opracował tego typu regulację w sprawie pedofilii.

 

źródło: Onet

kg

Komentarze