Podajesz tę RYBĘ na wigilię? Uwaga, te ryby są skażone!

rybę

Czy podajesz tę rybę na wigilyjnym stole? TVP wydało dramatyczny komunikat odnośnie skażonych ryb tego gatunku!

Sprawa wygląda poważnie, gdyż szacuje się, że co dziesiąta ryba tego gatunku żyjąca w Bałtyku jest nafaszerowana silnie rakotwórczymi substancjami. 

 

Zdrowe ryby wyławiane z Bałtyku stają się  już coraz bardziej sporadyczniejszym zjawiskiem. Dlaczego tak się dzieje oraz które ryby są najbardziej skażone?

 

To w przewodach pokarmowych dorszy oraz śledzi wykryto szkodliwe substancje chemiczne. Wszystkiemu winne jest postępujące zanieczyszczenie morza i wszechobecny plastik.

 

 

” Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez mięsa ryb. W przewodzie pokarmowym co dziesiątego dorsza i co dwudziestego śledzia (zbadano ok. 200 ryb) znaleziono mikroplastikowe elementy, m.in. folie i włókna. W innych krajach wyniki są jeszcze gorsze, Szwedzi natknęli się na cząstki sztucznych tworzyw aż u jednej czwartej badanych śledzi”pisze „Wyborcza” cytowana przez TVP Info.

 

Natomiast badaczka dr Urban-Malinga twierdzi, że zanieczyszczenia niekoniecznie towarzyszą rybom przez całe życie.

 

„Prędzej czy później drobne cząstki plastiku je opuszczą i trafią z powrotem do środowiska” –  tłumaczy dr Urban-Malinga.

 

 

ZOBACZ TEŻ:TRUJĄCE ryby w polskich sklepach! Gessler ostrzega!

 

 

„Bonus micropoll” to projekt, kóry ma na celu zbadanie skali zanieczyszczenia Bałtyku  mikroplastikiem. Na tego typu badania przeznaczono aż 2,6 mln euro i mają one potrwać 3 lata.

 

 

 

Źródło:pikio/pixabay

Komentarze