Przemysław Czarnek ma zamiar karać za udział w protestach. „Zachowują się w sposób wulgarny”

Minister edukacji i nauki w wywiadzie dla Onetu zapowiedział, że za udział w „Strajku kobiet” konsekwencje mogą ponieść nauczyciele. Szczególnie ci, którzy namawiali uczniów do protestowania podczas zajęć szkolnych. Dodatkowo Przemysław Czarnek ukazał swój plan na zmiany w edukacji.

 

Jak zapowiedział minister w wywiadzie dla Onetu nie ma on zamiaru karać uczniów za udział w „Strajku kobiet”. Konsekwencje mogą ponieść jednak protestujący nauczyciele, którzy „zachowują się w sposób wulgarny”.

 

Przemysław Czarnek przyznał, że „jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem”. Zaznaczył, że MEN w żaden sposób nie sprawdza uczestnictwa w protestach, natomiast – jak dodał – „nie możemy pozwolić na to, by w czasie lekcji namawiać dzieci i młodzież do udziału w protestach. Takie rzeczy niestety zdarzały się, choć na szczęście tylko incydentalnie”.

 

Minister edukacji i nauki przyznał jednak, że zdecydowana część nauczycieli zachowuje się wzorowo. „Jestem dumny z nauczycieli i dyrektorów, którzy w większości zachowują się tak, jak na nauczycieli przystało i poświęcają się wyłącznie swoim obowiązkom. Jest ich przecież blisko 670 tys. w całej Polsce – powiedział szef MEN. Podkreślił, że „jest miejsce na debatę, nawet poważną i ostrą. Ale nie można tego robić na ulicy w szczycie pandemii”.

 

Przemysław Czarnek przybliżył w swoim wywiadzie plany na zmiany w edukacji. Podkreślił, że chciałby do szkół wprowadzić więcej historii. „Za mało czasu mamy na wielkie osiągnięcia Polaków w XX i XXI wieku” – stwierdził. Dodał następnie, iż powinno się położyć większy nacisk na lata 80. XX w. oraz kwestie transformacji ustrojowej po 1989 r. Dodatkowo minister edukacji i nauki chciałby również poszerzyć kwestie Żołnierzy Wyklętych, Solidarności Walczącej  oraz roli Kościoła i Prymasa Tysiąclecia.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: YT/ MEN (zrzut ekranu)

Komentarze