Referendum w Rosji. Wiemy, jak długo jeszcze może rządzić Putin!

1 lipca zakończyło się w Rosji referendum dotyczące zmian konstytucyjnych. Dzięki jednej ze zmian Władimir Putin będzie mógł rządzić jeszcze dłużej.

Od 25 czerwca do 1 lipca tego roku Rosjanie mogli oddawać swoje głosy w referendum konstytucyjnym. Oficjalnie chodziło o wprowadzenie ponad 200 poprawek do konstytucji dotyczących m. in. gwarancji socjalnych czy też podziału kompetencji między organami władzy centralnej. Po zliczeniu 99 proc. głosów, rosyjska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że aż 78,03 proc. Rosjan poparło poddane pod referendum poprawki. Frekwencja wyniosła ok. 65 proc.

 

Do kiedy urzędujący prezydent Federacji Rosyjskiej będzie mógł pełnić swoją funkcję?

Druga i ostatnia dozwolona przez starą konstytucję kadencja Putina kończy się w 2024 roku. Dzięki jednej ze zmian Putin będzie mógł sprawować urząd prezydenta przez dwie kolejne, sześcioletnie kadencje. Oznacza to, że mógłby rządzić aż do 2036 roku! Rosyjski polityk miałby wówczas 84 lata.

 

Protesty opozycji

Głosowaniu towarzyszyły liczne kontrowersje. Przeciwnicy zmian w konstytucji zorganizowali protesty w Moskwie, Petersburgu i kilku innych miastach. Uważają, że jedynym celem zmian jest zagwarantowanie Putinowi możliwości sprawowania władzy do 2036 roku, co stanowi wzmocnienie tendencji dyktatorskich. W trakcie referendum pojawiały się się liczne opinie o nieprawidłowościach – np. o możliwości podwójnego oddania głosu.

 

ZOBACZ TEŻ: Oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Ile zarabia?!

 

zdjęcie: pixabay.com

 

 

 Komentarze