Rosyjska ambasada ZMIENIA PLANY na Dzień Zwycięstwa! ‚Ryzyko PRZEŚLADOWAŃ!’

Rosyjska ambasada w Warszawie zmienia plan obchodów Dnia Zwycięstwa. Chciała zorganizować tradycyjne obchody i prosiła o wsparcie władze stolicy i MSZ w celu zapobiegnięcia domniemanej prowokacji. Jednak polskie władze odmówiły ambasadzie takiego wsparcia.

Przepychanki słowne

Rosyjska ambasada w Warszawie planowała przeprowadzenie obchodów z okazji Dnia Zwycięstwa zgodnie z akcją ‚Nieśmiertelny Pułk’, która odbywa się w Rosji i pole na organizowaniu marszów i pochodów. Uczestnicy niosą zdjęcia poległych sowieckich żołnierzy. Rosyjska ambasada zażądała od polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, żeby uniemożliwić tego dnia spodziewane prowokacje. MSZ poinformowała stołeczny ratusz, a ten stwierdził, że nie ma formalnego zgłoszenia takiego zgromadzenia i nie może go zakazać. Wczoraj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się we wpisie do MSZ z prośbą o wsparcie. Napisał:

Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej- powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie

Do sprawy odniósł się MSZ, który pisał, że nie planował udzielać wsparcia Ambasadzie Rosyjskiej i takiego wsparcia nie udzieli. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz napisał:

Uprzejmie też informuje pana prezydenta, że MSZ RP nie jest organem władnym do zakazywania uroczystości na terenie Warszawy. W przypadkach prawem przewidzianych może to zrobić prezydent Miasta Warszawy

Bez marszu i kwiatów

Ambasada rosyjska stwierdziła, że w obecnej sytuacji nie może liczyć na to, że polskie władze zapewnią bezpieczeństwo i porządek podczas planowanych obchodów. Federacja Rosyjska wydała komunikat:

W związku z tym, żeby nie narażać jej uczestników spośród obywateli polskich i rodaków rosyjskich na zagrożenie ich bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań pod fałszywymi pretekstami, rosyjska placówka dyplomatyczna postanowiła tym razem zrezygnować z ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji ‚Nieśmiertelny Pułk’ w trybie tradycyjnym

Ambasada poinformowała, że Ambasador Rosji w Polsce złoży wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckim w poniedziałek w samo południe.

Źródło: RMF24

Zdjęcie: Facebook/ W Ukrainie

 

 

 Komentarze