Ta choroba powróciła! W Nowej Szkocji ogłoszono już epidemię!

Wydawać by się mogło, że XXI wiek, w którym żyje, zapewni wyleczenie z wielu chorób z którymi niegdyś zmagali się nasi przodkowi. Wprawdzie dziś już nie ma takich epidemii jak. np. dawniejsze epidemie gruźlicy, kiedy naraz umierało wiele ludzi. Ale jak się okazuje ta choroba znów powróciła. A w niektórych rejonach ogłoszono już nawet stan epidemii!

 

Mowa tu o epidemii kiły (syfilisu)! W Nowej Szkocji odnotowano 82 przypadków zachorowań na kiłę. A w 2017 chorych na tę chorobę było „jedynie” 38 osób zarażonych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że skala zarażonych osób może być o wiele większa! Ponieważ niektóre osoby mogą nawet nie wiedzieć o swojej przypadłości – lub wstydzą się pójść ze „wstydliwymi” przypadłościami do lekarza. Zatem można przypuszczać, że rzeczywista osób zarażonych kiłą jest znacznie większa! Niektórzy mogą tę sprawę bagatelizować, ale pamiętajmy: kiła to groźna choroba zakaźna przenoszona drogą płciową.

 

 

Dla niektórych naszych czytelników mówienie o takich chorobach jak kiła to niemal cofanie się do czasów średniowiecza. Wydawać by się mogło, że współczesność, która dała na podwyższony standard życia, środki pielęgnacyjne, kosmetyki, dostęp do leków i lekarzy wymazała raz na zawsze problem z takimi „wstydliwymi” chorobami. Nic bardziej mylnego. Warto spojrzeć na naszych zachodnich sąsiadów: Niemcy czy Wielka Brytania. Tam również rośnie liczba osób zarażonych na kiłę!

 

CZYTAJ: Ostre słowa Lecha Wałęsy! Co na to prezydent Duda?

 

Czym jest kiła? To: „układowa chorobazakaźna, która wywoływana jest przez krętka bladego”. Naturalnie bezpośrednią przyczyną zarażania się tą chorobą jest stosunek seksualny z osobą chorą. I tu uwaga: można się zarazić nią podczas stosunku oralnego, analnego i pochwowego, jak również podczas całowania! (Wtedy kiedy osoba zarażona ma już zainfekowane usta przez postęp choroby).  Ważne zatem przy uprawianiu seksu z osobą nieznajomą o zabezpieczenie! Mowa tu przede wszystkim o prezerwatywach, ale także i o higienie miejsc intymnych.

 

CZYTAJ TEŻ: Fani zalani łzami! Dagmara Kaźmierska z programu „Królowe życia” pokazała…

 

Źródło: abczdrowie.pl foto: PixabayKomentarze