Tego się nikt nie spodziewał. Ogłoszono najlepiej zredagowane hasło w polskiej Wikipedii. Jest nim…

Tego się nikt nie spodziewał. Ogłoszono najlepiej zredagowane hasło w polskiej Wikipedii. Jest nim…

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało konkurs na najlepiej zredagowane hasło w polskiej Wikipedii. Zwyciężyło hasło…”wódka”, drugie miejsce zajął „bielik” a trzecie „polska szkła filmowa”.

Konkurs  zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. kanonu polskiej Wikipedii, czyli zbioru blisko 1,5 tys. najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków.

W konkursie udział wzięło 26 haseł. Po zweryfikowaniu ich przez komisję, do finału zakwalifikowano 8.

Za najlepiej opracowane i zredagowane hasło uznano wódkę. Komisja zwróciła uwagę, że notatka o tym pojęciu zawiera obszerny rys historyczny, opis aspektów prawnych, technologii produkcji, rynku, spożycia i znaczenia wódki w kulturze, a także jest opatrzona grafikami, ilustracjami oraz poparta weryfikowalnymi źródłami.

– Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie! – komentuje prof. Dariusz Jemielniak.

Źródło: Wirtualne Media

Fot. Pixabay

ZOBACZ TEŻ: https://wsieci24.pl/poznaniak-zlapal-i-uwiezil-zlodzieja-sad-skazal-go-na/

 Komentarze