TOK FM: Ministerstwo Środowiska chce wykreślenia Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO

Radio TOK FM informuje, że minister środowiska, Jan Szyszko, nosi się z zamiarem złożenia wniosku do UNESCO o wykreślenie części Puszczy Białowieskiej z listy przyrodniczego światowego dziedzictwa ludzkości. Głos w całej sprawie zabrał również sam resort, który stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

Dziś inspekcję w Puszczy Białowieskiej rozpoczynają eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Celem ich wizyty jest ocena, czy wycinka jej części, zatwierdzona przez Ministerstwo Środowiska, jest zasadna. Warto w tym miejscu nadmienić, że Puszcza Białowieska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

TOK FM podaje, że minister Jan Szyszko ma zamiar złożyć wniosek o zmianę statusu Puszczy. Według jednego z reporterów wspomnianej rozgłośni chciałby, aby zamiast na liście dziedzictwa przyrodniczego, znalazła się ona na liście dziedzictwa kulturowego. Wówczas możliwość wycinki byłaby o wiele bardziej realna.

Doniesienia TOK FM zdementował resort środowiska. Wbrew doniesieniom mediów Minister Środowiska nie zamierza wnioskować o wykreślenie Obiektu Światowego Dziedzictwa „Bialowieza Forest” z listy obiektów dziedzictwa przyrodniczego. W trakcie wizyty ekspertów IUCN w dniach 4-8 czerwca 2016 r. obiekt będzie wizytowany w odniesieniu do kryteriów przyrodniczych – czytamy na oficjalnej stronie Ministerstwa.

źródło: tokfm.pl, mos.gov.pl
Fot. Wikimedia/Jan Karczmarz

DZKomentarze