Watykan zaniepokojony decyzjami Trumpa

Niektóre decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa niepokoją Watykan – oświadczył w czwartek przewodniczący nowej dykasterii ds. integralnego rozwoju ludzkiego kardynał Peter Turkson. Wyraził nadzieję, że amerykański przywódca zmieni swą politykę.

 

„Na szczęście w Stanach Zjednoczonych są głosy dezaprobaty, głosy jawnego sprzeciwu wobec poglądów Trumpa”.

 

Jako przykład podał decyzję sędziego federalnego na Hawajach Derricka Watsona, który w środę zablokował nowy dekret imigracyjny prezydenta USA na czas nieokreślony.

 

„Są zatem jednostki, części społeczeństwa amerykańskiego, które się nie zgadzają i choć nie można powiedzieć, że to odzwierciedla stanowisko Kościoła katolickiego, dla nas jest to znak, że powoli mogą się pojawiać inne głosy, że zacznie się mówić innym językiem (…) Jest nadzieja na to, że za sprawą polityków stopniowo sam Trump zacznie zastanawiać się nad niektórymi swymi decyzjami.”

 

Podkreślając, że Trump realizuje swe obietnice wyborcze, kardynał Turkson powiedział: „Mam nadzieję, że teraz już w swoim gabinecie prezydent uświadomi sobie, że czasem jest pewien rozdźwięk między rzeczywistym stanem rzeczy a hasłami z kampanii. Dlatego może będzie tendencja, by trochę zmienić jego stanowisko z czasów kampanii.”

 

Odnotował, że różni przedstawiciele amerykańskiego episkopatu już wypowiedzieli się na temat spornych kwestii i zajęli stanowisko odmienne od tego, jakie ma prezydent. „Jest nadzieja, że to stopniowo może mieć jakiś wpływ na poglądy” Trumpa – powiedział kardynał Turkson.

 

Przyznał też, że Stolica Apostolska jest „bardzo zaniepokojona” dużymi cięciami w nakładach na rozwój. Zaniepokojenie to – jak wyjaśnił – wynika też z tego, że prezydent Trump ogłosił, że należy zwiększyć środki na zbrojenia. Kardynał Turkson mówił też o nadziejach, jakie Watykan wiąże z “silnym lobby” Konferencji Episkopatu USA, który może wpływać na kongresmenów i próbować ich przekonać do tego, by podzielali punkt widzenia Kościoła.

 

Otwartą sprawą pozostaje to, czy w czasie swej wizyty we Włoszech pod koniec maja w związku ze szczytem G7 na Sycylii prezydent Trump odwiedzi też Watykan i spotka się po raz pierwszy z papieżem Franciszkiem.

 

PAP

Komentarze