Zmarł ceniony działacz. Już kilka lat temu na dobre wycofał się z polityki

Niemiecki dziennik „Bild” podał wcześniej, że Helmut Kohl zmarł w piątek w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie. Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Kohl zmarł w wieku 87 lat – poinformował w piątek jego adwokat Stephan Holthoff-Pfoertner.

 

Helmut Kohl, PAP/EPA.

Kohl sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku czyli dłużej niż ktokolwiek inny w powojennej historii Niemiec. 16-letni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich.

 

Ze względu na stan zdrowia Kohl w ostatnich latach niemal całkowicie wycofał się w zacisze domowe. W 2008 roku doznał wskutek upadku urazu głowy i od tego czasu poruszał się w wózku inwalidzkim.

 

Urodzony w Ludwigshafen Kohl był od 1969 do 1976 roku premierem krajowym Nadrenii-Palatynatu, a od roku 1973 do 1998 przewodniczącym CDU. W następstwie ujawnienia afery z nielegalnym finansowaniem CDU nowa przewodnicząca partii Angela Merkel skłoniła go w 2000 roku do rezygnacji z funkcji honorowego przewodniczącego. Zakłóciło to trwale stosunki między obydwojgiem polityków.

 

Źródło: PAP
kdKomentarze