ZMIANA CZASU – sprawdź kiedy przestawiamy zegarki

Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy kogoś, kto lubi dłużej pospać, a mianowicie dzisiaj w nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarków trzeba będzie przesunąć z godziny drugiej na trzecią, co w rezultacie oznacza o godzinę mniej snu.

 

W całej Unii Europejskiej obowiązują aktualnie przepisy o przejściu na czas letni w ostatnią niedzielę marca oraz o powrocie do czasu zimowego w ostatnią niedzielę października. Reguluje to dyrektywa UE z 2001 r.: Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października. Jeśli chodzi o Polskę, zmiany czasu dotyczy rozporządzenie prezesa Rady Ministrów, wydane w 2016 roku. Mówi ono o przedłużeniu posługiwania się czasem letnim i zimowym do 2021 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Premier nie pozostawia złudzeń. „Jesteśmy w KRYTYCZNEJ fazie”!

 

Obecnie pojawiają się pytania, czy zmiana czasu jest w ogóle potrzebna. Duża część społeczeństwa jest jej przeciwna, gdyż uważa, że wprowadza ona więcej zamieszania aniżeli pożytku. Zdaniem oponentów, jest ona uciążliwa dla organizmu. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Komisję Europejską, 84% respondentów było za zniesieniem zmiany czasu. Wtedy też uzbierano 4,6 mln odpowiedzi, co daje najwyższy wynik w historii – czytamy na portalu rmf24.pl.

 

ZOBACZ TAKŻE: Premier OSTRO o sytuacji na Białorusi! Nie przebierał w słowach!

 

Źródło: rmf24.pl

Fot.: PixabayKomentarze