CZY TE BADANIA MÓWIĄ PRAWDĘ O POLKACH? AŻ 20 procent polskich kobiet ma…

20 procent Polek ma sporo kompleksów na punkcie swojego wyglądu.

 

W ramach kampanii „Wybieram siebie” przeprowadzono badania dotyczące samoakceptacji Polek. Wyniki pokazały, że co piąta Polka jest niezadowolona ze swojego wyglądu.

Aż 36 proc. kobiet przyznaje, że jest niezadowolona z obecnego wyglądu swojego ciała; 49 proc. kobiet bardzo chciałoby, żeby ich ciało wyglądało inaczej, ale nie może zmotywować się do aktywności fizycznej; 38 proc. kobiet przejmuje się opinią innych na swój temat, zaś 31 proc. kobiet czuje się gorsza, kiedy porównuje się z innymi.

Psycholog Magdalena Chorzewska tłumaczy, że taki wynik badań spowodowany jest wizerunkiem idealnej kobiety, jaki kreują media. Większość kobiet porównuje się z tym, co widzi na ekranie telewizora, w gazecie i nie docenia swojego wyglądu.

Eksperta zaznacza również, że duże znaczenie mają media społecznościowe, np. Instagram, na którym zdjęcia umieszczane przez inne kobiety zazwyczaj poddawane są retuszowi.

 

 „Mam takie pacjentki, które oglądają te zdjęcia, a wiadomo, że tam dajemy tylko te, które są wyjątkowo dobre. Dlatego, kiedy młoda dziewczyna zobaczy piękną kobietę na takim zdjęciu, porówna siebie do niej, nagle uświadamia sobie, że jej życie wcale nie wygląda tak, jak to na zdjęciu, że jej wygląd też nie jest taki. To jest takie trochę przekłamanie” – przekonuje Chorzewska.

 

Ekspertka podkreśla, że wina stoi też po stronie otoczenia, które raczej krytykuje niż chwali nas kobiety. Wg. niej trzeba być świadomym swoich mocnych i słabych stron. To jedyny sposób, aby osiągnąć samoakceptację.

Źródło londynek.com

MM

Komentarze