maceodnia, grecja, europa,

Czas na ZMIANĘ MAP: europejskie państwo wkrótce zmieni swoją nazwę! Wszystko przez… sąsiada!

Po 27 latach ciężki i ostrych sporów, Grecja i Macedonia doszły do porozumienia. Macedonia ma wkrótce zmienić swoją nazwę na Republika Północnej Macedonii. Czeka nas więc korekta map. 

 

Macedonia praktycznie bezkrwawo oddzieliła się w 1991 roku od Jugosławii. Od tego momentu, z powodu nacisków Grecji, występowała na arenie międzynarodowej jako Była Jugosławiańska Republika Macedonii (FYROM – Former Yugoslav Republic of Macedonia – ang.).

 

Grecy obawiali się roszczeń terytorialnych ze strony Skopje, a ponadto uważali, że bałkańskie państwo zawłaszcza część świadomości i historii należącej do Greków, co zresztą nie jest dalekie od prawdy.

 

W ostatnich miesiącach w Grecji odbywały się masowe demonstracje, na których żądano zmiany nazwy Macedonii. Proces ten przyśpieszył premier Zoran Zayev, który objął urząd w maju tego  roku.

 

O porozumieniu poinformowała strona grecka, która domagała się zastosowania nazwy z kwalifikatorem geograficznym. Dodatkowo zmieniona miała być konstytucja Macedonii. Jednak o tych zmianach musi się jeszcze wypowiedzieć macedońskie społeczeństwo. Do niedawna takie procesy byłyby niemożliwe, ale Macedończykom coraz bardziej zależy na wstąpieniu do UE i NATO, a bez kompromisu z Grecją będzie to niemożliwe.

 

wprost. pl

 


Komentarze