Czy można dostać mandat w drodze do rodziny na WIELKANOC? Lepiej się z tym zapoznaj!

Święta za pasem, a my zastanawiamy się czy dostaniemy mandat jadąc do rodziny. Jeszcze kilka miesięcy temu, takie twierdzenie wydawać by się się mogło totalnym absurdem.

Dziś niestety jest to prawdą, a wszystko w związku z podjęciem walki z pandemią koronawirusa.

 

„Na osoby przemieszczające się bez ważnego powodu może zostać nałożona kara grzywny, w ekstremalnych przypadkach sięgająca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych”.

-mówi w rozmowie z Fakt24 apl. radc. Paulina Kondracka z Kancelarii Krzeszewski i Partnerzy

 

Kiedy mamy więc do czynienia z ważnym powodem?

 

„Z samochodów osobowych powinniśmy jedynie korzystać w niezbędnych sytuacjach – jadąc np. do sklepu, apteki, czy pracy. Biorąc pod uwagę te kryteria, wyjazd w odwiedziny na Święta Wielkanocne nie należy do niezbędnych czynności życia codziennego. Odwiedziny rodziny mogą być więc niewystarczającym powodem dla kontrolujących nas policjantów”.

– podkreśla Kondracka.

 

Policja ma prawo wystawić mandat osobom, które opuściły miejsce zamieszkania i postanowiły udać się do rodziny lub też od niej wracają.

Do 11 kwietnia 2020 roku obowiązuje rozporządzenie, które zawiera wytyczne w jakich przypadkach nie otrzymamy mandatu.

 

Zaliczamy do nich:

  • „wykonywanie czynności zawodowych, zadań służbowych, pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym oraz zakupu towarów i usług z tym związanych”.

 

  • „zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, do których zaliczamy uzyskanie opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą -także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych”.

 

  • „wykonywanie ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu”.

 

  • „sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych”.

 

 

ZOBACZ TEŻ:Nie żyje Wiktor Bater. Reporter miał 53 lata

 

Źródło:5minutdozdrowia/pixabay

Komentarze