Duża zmiana ws. 13. emerytur! Senat nie pozostawił złudzeń i zagłosował. Co zrobi PiS?

W ubiegły czwartek wieczorem Senat przyjął poprawki dotyczące 13 emerytur. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że emerytury nie będą wypłacane z Funduszu Solildarnościowego.

Za ustawą z poprawkami głosowało 52 senatorów, nikt nie był przeciw, 45 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do rąk Sejmu. Najważniejsza zmiana dotyczy tego, że 13-ste emerytury nie będą wypłacane z Funduszu Solildarnościowego. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed z PiS twierdził jakiś czas temu, że Fundusz Solidarnościowy to jedyne źródło finansowania tego świadczenia. 

 

ZOBACZ TAKŻE: 3 miesiące urlopu? Tak, wystarczy, że…

 

– Przyjęcie poprawki, która byłaby zaproponowana przez Senat, powoduje, że nie mamy źródła finansowania tej ustawy – tłumaczył Szwed.

 

W następnej kolejności poprawki musi przyjąć Sejm, co jest jednak mało prawdopodobne. Tam większość ma bowiem partia Prawo i Sprawiedliwość.

 

– Chcę zapewnić wszystkich emerytów i wszystkich rencistów, że „trzynasta” emerytura będzie, że ta poprawka i te poprawki, które zgłosili senatorowie opozycji, większości koalicyjnej tu w Senacie, zostanie odrzucona. – oświadczył Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS

 

ZOBACZ TAKŻE: Tysiące Polaków w nocy przeżyło piekło! Orkan Sabina nie miał litości. Silny wiatr dosłownie…

Zgodnie z ustawą emeryci otrzymają trzynastą emeryturę w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia wypłaci urząd. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie zostaną odliczone potrącenia i egzekucje, warto podkreślić także, że nie zostanie wliczona do dochodu.

 

 

Fot. pixabay

Komentarze