Jesz MIÓD? Nie mamy dla Ciebie dobrych wieści…

Dokonano kontroli miodu. W produktach stwierdzono wiele uchybień! To nie są dobre wiadomości dla miłośników przysmaku Kubusia Puchatka.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała produkty miodowe. Badaniem objęto 72 podmioty.

Jeśli chodzi o wygląd miodu, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Parametry fizykochemiczne były nieprawidłowe w 6,0% badanych produktów.

– Analizę pyłkową wykonano w 35 partiach miodu, z czego 7 zakwestionowano (20,0%). Nie potwierdzono pochodzenia botanicznego miodów deklarowanych jako odmianowe (ze względu na brak przewagi pyłku przewodniego wskazującego na daną odmianę), a także polskiego pochodzenia miodu wielokwiatowego (z uwagi na obecność ziaren pyłku roślin, które nie występują na terenie naszego kraju) – podała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Zobacz także: Planujesz wizytę w urzędzie? Pamiętaj o tym, żeby…

Oznakowanie miodu było złe w 29,2% przypadków.

Chodziło m.in. o sugerowanie specjalnych właściwości miodu i odmiany miodu (np. „wielokwiatowy z rzepakiem”) lub deklarowania złej odmiany lub typu, czego nie potwierdzała analiza pyłkowa.

Na opakowaniach nie było też informacji o pochodzeniu miodu, a także znajdowały się tam niezgodne z przepisami dane producenta i informacji o dacie minimalnej trwałości czy warunkach przechowywania.

To wszystko mocno niepokoi. Pocieszające jest jednak to, że większość produktów jest zgodna z normami.

Zobacz także: Rząd przedłuża… TO WAŻNA decyzja dla seniorów!

Fot. Pixabay

Źródło: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpożywczychKomentarze