KRAKÓW: nie ZGADNIESZ, co rośnie na BŁONIACH!

 

Krakowskie Błonia to miejsce zarówno historyczne jak i pełniące ważne funkcje rekreacyjne dla mieszkańców miasta i turystów, a także uczestników imprez sportowych czy kulturalnych.

 

Teraz Błonie mogą aspirować do… świętości! Rośnie tam już druga w mieście łąka papieska, która będzie przypominać o Światowych Dniach Młodzieży 2016. Na niewielkim skwerze (ok. 6 arów) ma zakwitnąć ok. 50 gatunków kwiatów. Pierwsza łąka (posiana trzy tygodnie temu także na powierzchni ok. 6 arów) wyrośnie na skwerze pod wzgórzem wawelskim. Inicjatorzy akcji przewidują, że kwiaty będą nieustannie kwitły, od czerwca do późnej jesieni.

 

Dlaczego jednak mowa o świętości? Otóż obie łąki (ta pod Wawelem – u zbiegu ulic Bernardyńskiej i św. Idziego oraz ta na Błoniach – przy zbiegu al. Focha z al. 3 Maja) wyrosną z nasion poświęconych przez papieża Franciszka w czasie ŚDM w Krakowie latem 2016 r.

 

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) Piotr Kempf mówi:

 

„Kolejna łąka papieska w Krakowie, na której będą wyłącznie kwiaty, bez traw, jest w widocznym miejscu. Mieszkańcy, którzy codziennie licznie pojawiają się na Błoniach – spacerują, wypoczywają, uprawiają sport, będą mogli przypomnieć sobie jak pięknie i kolorowo było podczas ŚDM” 

 

Posadzenie łąk kwietnych jest inicjatywą właśnie Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie, któremu udało się wnieść nasiona do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich (przy ul. Franciszkańskiej) na ostatnie spotkanie Franciszka z organizatorami ŚDM. „Mieliśmy pewne trudności, ochrona była zaniepokojona, ale papież usłyszawszy o naszej inicjatywie chętnie nas przyjął i pobłogosławił nasiona” – wspominał dyrektor ZZM.

 

ms, źródło: pap, fot. commons.wikimedia.org

 Komentarze