Naukowcy ujawnili ile czasu może przetrwać koronawirus na MASECZKACH!

Naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu informują ile dokładnie czasu może przetrwać koronawirus na maseczkach ochraniających twarz.

Początkowo WHO, a także polskie Ministerstwo Zdrowia nie zalecało noszenia maseczek osobom zdrowym. W Toskanii i Lombardii nie można już wyjść na ulicę bez maski. W miniony weekend minister Szumowski stwierdził, że „powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy”.

 

„SARS-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji”.

-twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hongkongu.

 

Naukowcy podkreślają, że wirus jest wrażliwy na wysokie temperatury, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji.

 

„Koronawirus, z którym walczy w tej chwili cały świat, na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych może pozostać nawet przez tydzień”.

– informuje dziennik „South China Morning Post”.

 

Wyniki badań naukowców z Hongkongu opublikowano w ubiegłym tygodniu w piśmie medycznym „Lancet”.

 

„Właśnie dlatego tak ważne jest, kiedy nosi się maseczkę chirurgiczną, aby nie dotykać jej od zewnątrz (…) ponieważ można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu”

– podkreślał jeden z badaczy, wirusolog Malik Peiris, cytowany przez „SCMP”.

 

Jeżeli używamy maseczek jednorazowych to eksperci radzą, aby zdejmować je bardzo ostrożnie, łapiąc za gumki i nie dotykając twarzy. Należy je wyrzucać po każdym wyjściu do pracy, sklepu czy apteki. Maseczki zmieniamy, gdy tylko staną się wilgotne.

 

ZOBACZ TEŻ:Kwarantanna dawała mu w kości. Zastrzelił pięciu sąsiadów – powód szokuje

 

W przypadku maseczek materiałowych wielorazowego użytku także należy je zdejmować po każdym wyjściu i prać w wysokiej temperaturze z użyciem środka do prania lub mydła oraz wyprasować. Nigdy nie należy zakładać maski wielorazowej ponownie, jeśli nie została wyprana.

 

 

Źródło:businessinsider/pixabayKomentarze