Piaski Sahary odsłoniły swój wielki sekret. 12 tysięcy lat temu było tam zupełnie inaczej!

Sahara to najlepiej znana pustynia świata. Piękne zdjęcia wydm, oaz i karawan poruszających się wśród nich znajdują się w każdym atlasie geograficznym. A jednak, przed tysiącami lat, a więc w skali geologii i całej historii świata, mgnienie oka temu, teren ten wyglądał zupełnie inaczej. Badacze pracujący wśród piasków Sahary odkryli jej wielki sekret. 

Sahara nie od zawsze jest pustynią. Nie jest nią też od milionów lat, czy setek tysięcy lat. Ostatnie odkrycia naukowców dowodzą, że zaledwie 12 tysięcy lat temu obszary te wyglądały zupełnie inaczej. Co więcej, punktem charakterystycznym tego obszaru były… rzeki pełne ryb! Jak to możliwe?

Tereny zachodniej Libii, a więc obszar, który dzisiaj obejmuje Sahara był 12 tysięcy lat temu miejscem znacznie przyjaźniejszym do życia. Zmiany klimatu, które nastąpiły pod koniec ostatniego zlodowacenia sprawiły jednak, że zmienił się on nie do poznania. Tereny te uległy pustynnieniu, a ich tajemnice przykryły nawiewane przez wiatr wydmy.

 

ZOBACZ TEŻ: Przebadali mocz polskiego rolnika. Wyniki są wstrząsające i alarmujące!

 

Okazuje się, że Zachodnia Libia słynęła z obfitych rzek, w których pływały naprawdę wielkie ilości ryb. Naukowcy z Uniwersytetu Sapienza w Rzymie odkryli w czasie swoich prac w górach Akakus Tadrart w Libii aż 17 tysięcy szczątków ryb! Wygląda na to, że w libijskich rzekach, dzisiaj przykrytych przez piaski roiło się od sumów i tilapii. I to właśnie te ryby stanowiły podstawę diety ówczesnych mieszkańców tych ziem.

 

Świadczą o tym liczne ślady ostrych narzędzi, zębów i nadpaleń na odnalezionych szczątkach. Jednak ze względu na nadmierne połowy i stałe ocieplanie klimatu populacja ryb znacznie się zmniejszyła, aż wreszcie zniknęła zupełnie.

 

Badacze są przekonani, że te odkrycia pomogą lepiej zrozumieć jak zmiany klimatu wpływały na ludy starożytności.

 

Komentarze