Rzecznik MZ o lockdownie. Padły mocne słowa!

Konferencja prasowa resortu zdrowia. Rzecznik nie pozostawił złudzeń.

– Te święta nie będą świętami, które będziemy mogli spędzić w dużym gronie rodzinnym – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz przedstawił aktualną sytuację epidemiczną.– Mamy tydzień do tygodnia wzrost zakażeń rzędu 25 procent i jest to pewien spadek – wyznał rzecznik resortu zdrowia. Jak dodał „musimy spodziewać się nadal złych scenariuszy, wzrostu zakażeń i co za tym idzie liczby zgonów”.

Zdaniem rzecznika nadal „wyprzedzamy epidemię, jeśli chodzi o tworzoną bazę łóżkową”. – Cały czas potencjał łóżkowy w Polsce mamy – podkreślił Andrusiewicz. Jak dodał trudna sytuacja dotyczy przede wszystkim województwa śląskiego. Tam konieczna jest relokacją pacjentów do szpitali w innych województwach. Przekroczono bowiem pułap 80 proc. zajętych łóżek.

– Na razie będziemy wykorzystywać transport kołowy, pacjenci przewożeni są do województwa opolskiego – powiedział rzecznik resortu zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Nieco wcześniej RMF FM poinformowało o gotowości 11 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i należących do wojska do przeprowadzenia ewakuacji pacjentów chorych na COVID-19 ze Śląska do placówek w innych miejscach w kraju.Komentarze