Są WĄTPLIWOŚCI w sprawie MASECZEK! Chodzi o ZAŚWIADCZENIA!

Pojawiły się wątpliwości w sprawie noszenia maseczek. Co na to lekarze? Chodzi bowiem o zaświadczenia!

Czy wydane w zeszłym roku zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki nadal jest ważne? Sprawa nie jest jasna…

– Od maja 2020 r. przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostały zmienione. Wówczas nie wymagano zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa a także szersza niż obecnie była grupa osób, do których ten obowiązek się nie stosował. Dlatego nie możemy potwierdzić, czy posiadane przez zainteresowanego zaświadczenie lekarskie jest aktualne – wyjaśnia biuro RPO.

Zobacz także: Podano WAŻNE dane w sprawie PRAWA JAZDY! Chodzi o…

Jakie są aktualne przepisy? Czy możemy nie nosić maseczki? Czy zaświadczenie coś daje? Jak to wszystko wygląda od strony prawnej? Na jakiej podstawie trzeba nosić maseczki?

Aktualnie obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.367 i 415). Nakazuje ono noszenie maseczki w środkach publicznego transportu zbiorowego, w miejscach ogólnodostępnych, w trakcie sprawowania kultu religijnego, a także na statkach powietrznych. Zwolnione z obowiązku są osoby, które nie mogą zakryć twarzy z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych i niepełnosprawności intelektualnej albo mają trudności w samodzielnym zakryciu i odkryciu ust lub nosa.

Trzeba jednak wtedy okazać zaświadczenie lekarskiego lub inny dokument, który potwierdza powyższe choroby.

Zamiast zaświadczenia można też pokazać legitymację osoby niepełnosprawnej lub oświadczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także: Ilona Felicjańska W MOCNYCH słowach o życiu! SZOKUJĄCE oświadczenie!

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze