Szokujące! Jedno z europejskich państw wprowadzi dozwoloną eutanazje dzieci

Wszystko wskazuje na to, że w Holandii w najbliższym czasie wejdzie w życie prawo zezwalające przeprowadzenie eutanazji na dzieciach do 12 roku życia. Chadecki minister zdrowia Hugo de Jonge oznajmił, iż w zeszły wtorek większość parlamentarna uzgodniła, że eutanazja zostanie rozciągnięta również na dzieci. Miałaby ona być przeprowadzana za zgodą rodziców oraz lekarza.

 

W krajach Europy Zachodniej eutanazja staje się coraz bardziej powszechna. Jednym z takich państw jest Holandia, w której zabieg ten praktykuje się od 2002 r. Był on jednak przez długi czas przeznaczony dla osób pełnoletnich, które mogą same o sobie decydować. Za pomocą eutanazji w 2019 r. roku uśmiercono 6391 osób, co stanowi 4% wszystkich zgonów. 91% osób, które poddało się temu zabiegowi cierpiało na nieuleczalne choroby. Pozostali ludzie natomiast poddali się eutanazji z powodu ciężkiej depresji i innych zaburzeń psychicznych.

 

Do tej pory w Holandii eutanazja nie dotyczyła dzieci. To ma się jednak zmienić. Parlamentarna większość w tym kraju uzgodniła rozciągniecie możliwości tego zabiegu również dla najmłodszych. Przeprowadzenie eutanazji na dziecku tym sposobem miałoby być możliwe tylko za zgodą rodzica oraz lekarza. Uśmiercenie dziecka ma być możliwe, gdy jego stan zdrowia nie będzie rokował szans na poprawę oraz gdy towarzyszyłoby mu „nieznośne cierpienie”.

 

Źródło: Tysol, ekai.pl

Foto: FlickrKomentarze