TA firma łamała prawo? To właściciel znanych sklepów!

Czy jedna z firm, do której należą znane sieci sklepów, wykorzystywała…? Miała bez uzasadnienia pobierać dodatkowe opłaty.

Chodzi o firmę Eurocash, która zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów spożywczych i codziennego użytku. Spółka ma wiele hurtowni i sklepów, m.in.: ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i Euro Sklep.

Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudziły umowy, które są zawierane z firmami dostarczającymi produkty do tych sklepów. Zobowiązuje się w nich je do ponoszenia wielu dodatkowych opłat za usługi, które powinien świadczyć dla nich Eurocash.

Fot. Pixabay

– Spółka Eurocash, pomimo naszego wezwania, nie przedstawiła żadnych rozliczeń i raportów dotyczących realizacji szeregu usług, za które pobierała pieniądze. Co więcej, część z nich może w ogóle nie być wykonywana. Dotyczy to np. organizowania przez Eurocash szkoleń dla sklepów – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Klienci spółki nie wiedzą, czy usługi, za które płacą, są rzetelnie wykonywane i ile tak naprawdę kosztują. Część płatnych działań i tak byłaby realizowana przez Eurocash z powodu interesu gospodarczego tego przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sprawowanie nadzoru nad zamówieniami przez sklepy, które wchodzą w skład danej sieci.

– Jeden z głównych celów ustawy o przewadze kontraktowej to walka z opłatami półkowymi, czyli nieuzasadnionymi opłatami pobieranymi od dostawców przez sieci handlowe. Mamy podejrzenie, że tak właśnie jest w przypadku Eurocash. Wiele usług może być tylko pozornie świadczona na korzyść dostawców, a ich prawdziwym celem jest obniżenie wynagrodzenia kontrahentów. To niedopuszczalne działanie, dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko spółce. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi jej kara do 3 proc. rocznego obrotu – dodał Prezes UOKiK.

Przypomnijmy, że Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza też, czy i w jaki sposób banki realizują ochronę przewidzianą dla konsumenta, który stracił pracę lub inne główne źródło dochodu. Takie osoby mogą zawiesić spłatę kredytu na trzy miesiące. Czy wszystkie banki przestrzegają nowych przepisów?

Zobacz także: To szokuje! Nie uwierzysz, co zrobił policjantom!

Fot. PixabayKomentarze