TO dzieje się w Zakopanem! ŚMIERTELNE niebezpieczeństwo dla turystów!

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, turyści powinni ograniczyć aktywność na „świeżym powietrzu” w Zakopanem! W górach panuje niebezpieczeństwo, przed którym są ostrzegani turyści!

„Problem w Zakopanem przybrał taką skalę, że właściwie turyści wychodzący na spacery powinni nosić maski przeciwsmogowe. Poprzedniej zimy mieliśmy 32 dni z przekroczeniami norm. Apelowaliśmy, a nawet straszyliśmy właścicieli pensjonatów, żeby nie palili najgorszym węglem, bo wkrótce turyści nie będą chcieli tu przyjeżdżać”- wyjaśnia Jolanta Sitarz-Wójcicka, która sama mieszka w Zakopanem.

 

Winny jest smog, który kilkakrotnie przekraczał normy światowej organizacji zdrowia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, turyści powinni ograniczyć aktywność na „świeżym powietrzu”. Osoby bardziej wrażliwe, np. alergicy nie powinny nawet wychodzić z pensjonatów, ani wietrzyć pokojów. Takie dane dla Zakopanego pokazuje monitoring jakości powietrza Europejskiej Agencji Środowiska.

 

„W sobotę rano jechaliśmy na narty do Bukowiny Tatrzańskiej, siwa mgła smogu przywitała nas w Nowym Targu. Dalej było tylko gorzej. Gdy w Poroninie stanęliśmy na dobre w korku do Zakopanego, pasażerowie auta zaczęli kaszleć. Ze stoków narciarskich widać było miasto spowite kłębami dymu. To absurd, że hotele pobierają 2 zł taksy klimatycznej za oddychanie takim syfem „ skarżą się turyści z Warszawy.

 

W ostatnich dniach największe stężenie smogu odnotowano w piątek wieczorem-17 stycznia. Szczyt zadymienia związany jest z porannym przepalaniem w piecach i jest największy około 6-7 rano.

 

Według Podhalańskiego Alarmu Smogowego tej zimy zdarzył się dzień, gdy mierniki smogu wskazywały przekroczenie norm o 1000 procent.

 

Każda z gmin powiatu tatrzańskiego ogłosiła już „walkę ze smogiem”. Zakopane oferuje dopłaty (do 8000 zł) na wymianę pieców niespełniających norm emisji, tzw. kopciuchów.

Jednak według uchwały antysmogowej w Małopolsce kopciuchy mogą dymić do końca 2022 roku.

 

ZOBACZ TEŻ:ŚWINIA ZEPCHNIĘTA DO SKOKU NA BUNGEE! Nagranie wstrząsnęło całym światem!

 

Wójt Kościeliska Roman Krupa planuje zainwestować w nowy gazociąg i zachęca swoich mieszkańców do przejścia na ogrzewanie gazowe. W przyszłości rozważa możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem, podobnie jak zrobili to radni Krakowa.

 

Wdychanie smogu prowadzi do problemów z układem oddechowym, a w konsekwencji do zapalenia płuc i oskrzeli oraz wysypek alergicznych. 

 

 

Źródło:wpwiadomości/pixabay

Komentarze