TYLE zarabia większość Polaków. Kwota naprawdę dziwi.

Ile wynosi najczęstsze wynagrodzenie w Polsce na rękę? Wielu z Was się zdziwi. Kwota jest znacznie niższa niż średnia krajowa

GUS co dwa lata publikuje badanie pt. „Struktura wynagrodzeń według zawodów”. Jest to najdokładniejsze badanie rozłożenia wysokości wynagrodzeń w naszym kraju. Zawiera ono w zarówno firmy zatrudniające powyżej 9 osób, jak i mikro i małe przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że analiza wynagrodzeń dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Ostatnie badanie dotyczy października 2018 r. Następne będzie przeprowadzane w październiku 2020 r. i pewnie zostanie opublikowane dopiero w 2021 r. Dane sprzed 1,5 roku są dość historyczne, ale pokazują dysproporcję w rozłożeniu płac w naszym kraju. Otóż, okazuje się, że najczęstsze miesięczne wynagrodzenie (tzw. dominanta) otrzymywane przez pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej, wynosiło 2379,66 zł brutto, czyli ok. 1765 zł netto.

 

ZOBACZ TAKŻE: Co dzieje się z ZUS? Za rok nie będzie z czego wypłacać emerytur?

 

Według Business Insider pensje w wysokości najczęstszego wynagrodzenia w Polsce zarabiało w tamtym czasie 13,2 proc. pracowników, z czego zdecydowana większość zatrudniona była w sektorze prywatnym (93,5 proc.), a ponad połowa to mężczyźni (53 proc.). Dla porównania w listopadzie 2017 r. GUS ujawnił dane z 2016 r., według których najczęściej wypłacaną pensją  w październiku cztery lata temu było 2074 zł brutto, czyli ok. 1,5 tys. zł na rękę. Różnica wynosi więc ok. 300 zł.

 

 

źródło: stat.gov.pl, business insider

fot. pixabayKomentarze