Wybrali Młodzieżowe Słowo Roku 2019! Czy wiesz co ono oznacza?

Język młodych często rządzi się swoimi prawami. Młodzi używają innych słów, operują inną składnią. Właśnie zakończył się plebiscyt „Młodzieżowe Słowo Roku 2019”. Okazało się, że najpopularniejszy nowy wyraz to…

 

Przypomnijmy, że to Wydawnictwo Naukowe PWN już od 2016 roku organizuje popularny konkurs na słowa, które zrobiły zawrotną kariery wśród młodych użytkowników języka polskiego. Co ciekawe, w tegorocznej edycji wpłynęło ponad 41 tys. zgłoszeń. Po naradach jury PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2019 zostało przyznane….

 

 

Tegoroczna edycja MSR znów zaszokowała wszystkich, których posługują się językiem polskim. Zostało wybrane słowo „alternatywka” i oznacza „dziewczynę o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Jak czytamy w „Polityce”: „Atrybutami alternatywki są często wielokolorowe włosy, kolczyki, liberalne podejście do seksu”. Jakie były inne, równie ciekawe opcje na słowo roku?

 

 

Na przykład słowo „jesieniara” – dziewczyna, która uwielbia jesień. Jak mówi prof. Ewa Kołodziejek: „[Słowo „jesieniara” to] trochę szydercze, ale w gruncie rzeczy aprobujące to, co wszyscy lubimy: kolory jesieni, ciepły kocyk, gorącą herbatę. (…) Słowotwórczo jesieniara jest podobna do nudziary, cwaniary, rozrabiary czy plotkary, określeń o negatywno-żartobliwej ekspresji”.

 

ZOBACZ: DRAMATYCZNE informacje! Czy to KONIEC Świata według Kiepskich?!

 

Podium zamyka słowo „eluwina”, która jest kolejną wariacją na temat popularnego powitania, która przeszła drogę od halo/elo, przez elówa. Jak zauważa profesor Marek Łaziński: „Forma eluwina jest efektem dalszej derywacji i w zasadzie powinna być zapisywana przez ó, ale zgłaszający to słowo użytkownicy najwyraźniej nie mają już tej świadomości. Językoznawcom przyjdzie więc zaakceptować formę eluwina, spopularyzowaną także jako tytuł piosenki. W plebiscycie, na ponad 1300 zgłoszeń słowa eluwina przez u zwykłe, przypada tylko 25 zapisów przez ó. Tym większa chwała tym, którzy witają się w slangu, ale w zapisie pamiętają o regułach słowotwórczych i ortograficznych.”

 

 

Przypomnijmy jakie były słowa roku w języku młodzieży? „Sztos” – 2016 , „xD” – 2017 , „dzban” – 2018.  Tworzenie się nowych słów to czysty dowód na to, że język żyje i się zmienia.

 

Źródło: „Polityka” oraz „Gazeta.pl”, źródło foto: Pixabay

 

ZOBACZ TEŻ: Margaret ZAWIESZA karierę! Fani są załamani!

Komentarze