Zakaz poruszania się w Sylwestra NIELEGALNY?! Jest OFICJALNE stanowisko!

Zakaz poruszania się w Sylwestra będzie bezprawny?! Jest już oficjalne stanowisko w tej sprawie! Czy będziemy mogli podróżować 31 grudnia?

Zgodnie z prawem, na które powołuje się rząd, możliwe jest tylko wprowadzenie konkretnego sposobu poruszania się, np. z zachowaniem dystansu. Na podstawie tych przepisów nie można całkowicie zabronić podróży. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, wyraził nadzieje, że rządzący nie zakażą poruszania się w noc sylwestrową.

Zobacz także: Fani MIAŻDŻĄ Małgosię Kożuchowską! „Musisz się tak poniżać? Ogarnij się!”

– Pozbawianie nas istoty praw obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować. Jeżeli rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych, to moim obowiązkiem jest sformułowanie zastrzeżeń i wydanie odpowiedniego stanowiska – powiedział Adam Bodnar.

Wprowadzenie zakazu przemieszczania się na podstawie rozporządzenia to – według RPO – szczególnie rażące naruszenie Konstytucji. Każdy z nas ma bowiem zagwarantowaną wolność poruszania się po terytorium RP.

Fot. Pixabay

– Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie, ale poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z niej nie może zostać zakazane (stanu nadzwyczajnego zaś nie wprowadzono) – dodał rzecznik.

Jak podkreśla RPO, podstawą prawną do takiego zakazu nie może być ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.

Osobom, które zostaną ukarane za poruszanie się w Sylwestra, będzie przysługiwało prawo odwołania się do sądu.

– Wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – powiedział Adam Bodnar.

Zobacz także: Znana aktorka w samej BIELIŹNIE ociera się o skały! Fani odlecieli do raju!

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze