5 produktów spożywczych, które ZWALCZAJĄ STRES! Sportowcy je uwielbiają!

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. W małych ilościach działa motywująco, jednak gdy jego granica zostanie przekroczona może zniszczyć zdrowie.

Każdy organizm przeżywa stres w odmienny sposób. Kiedy jednak kortyzol czyli hormon stresu wydziela się w naszym organizmie zbyt długo, może doprowadzić do poważnych problemów takich jak: nudności, spowolnienie procesu gojenia się ran, zaburzenia w działaniu systemu immunologicznego czy otyłości.

 

Przedstawiamy 5 produktów, które przyczyniają się do zmniejszenia zarówno skutków jak i przyczyn stresu.

 

1.Ziarna słonecznika są bogate w aminokwasy używane przez mózg do produkcji hormonu szczęścia, czyli serotoniny, która odpowiada za nasze dobre samopoczucie. Słonecznik dostarcza organizmowi również magnez, który łagodzi niepokój i przynosi uczucie spokoju.

 

2.Zielone warzywa liściaste: kapusta, szpinak czy boćwina są bogate w kwas foliowy i antyoksydanty. Niedobór kwasu foliowego jest jedną z przyczyn depresji i stanów przygnębienia.

 

3.Orzechy brazylijskie. Cała porcja orzechów brazylijskich (ok. 28 gramów) posiada 544 mikrogramów selenu, który pomaga walczyć z uszkodzeniami oksydacyjnymi zwłaszcza po intensywnym treningu. Orzechy te niwelują poziom stresu oksydacyjnego, czyli tzw. stresu tlenowego, który może wystąpić po długotrwałym wysiłku.

 

4.Łosoś. Kwasy Omega-3 zawarte w łososiu są naturalnymi regulatorami szerokiej gamy procesów fizjologicznych. Biorą one również udział w odbudowie tkanek mięśniowych oraz usprawniają prawidłowy rozwój układu nerwowego. Kwasy OMEGA-3 dostarczane systematycznie dla organizmu przeciwdziałają nadciśnieniu, zapobiegają palpitacjom stabilizując rytm bicia serca i łagodzą stany zapalne.

 

5.Mleko zawiera białko, witaminę B12, wapń i antyoksydanty. Wymienione składniki skutecznie usuwają wolne rodniki, które uwalniają się w naszym organizmie w momencie stresu. Mleko, dzięki zawartemu w nim białku ma działanie rozluźniające i obniża ciśnienie krwi, a dzięki potasowi zmniejsza napięcie w mięśniach.

 

ZOBACZ TEŻ:Nie wiesz jak zmotywować się do ODCHUDZANIA? Wystarczy, że zastosujesz TO!

 

 

Źródło:sport.pl/pxabayKomentarze