Eksperci radzą zrezygnować z soczewek podczas epidemii. Podali WAŻNY POWÓD!

Eksperci radzą zrezygnować z soczewek podczas epidemii. Podali WAŻNY POWÓD!

Eksperci z Amerykańskiej Akademii Okulistyki oraz polscy okuliści radzą, aby nie nosić soczewek podczas epidemii. Powód jest na pozór bardzo prosty. 

Dlaczego specjaliści odradzają noszenie soczewek podczas epidemii koronawirusa? Powód jest bardzo prosty. Z powodu dotykania okolicy oczu lub spojówek podczas zakładania i zdejmowania soczewek. Udokumentowano przypadki zakażenia koronawirusem przez oko – mówi prof. Robert Rejdak, szef lubelskiej kliniki okulistyki i prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, w rozmowie z portalem Twoje Zdrowie w RMF FM.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kupujesz w markecie chleb? Zgodnie z zaleceniami GIS musisz zrobić jedną rzecz zanim go zjesz!

 

To jednak nie wszystko. Osoby noszące soczewki nie tylko są narażone na zakażenie koronawirusem, ale również same mogą zarażać inne osoby. Jeśli wcześniej dotykają oczu lub swoich łez a potem mają kontakt z inną osobą, bardzo łatwo może dojść do zakażenia.

Z tego powodu polscy specjaliści oraz lekarze z Amerykańskiej Akademii Okulistyki i towarzystw okulistycznych w Stanach Zjednoczonych rekomendują teraz zrezygnowanie z soczewek i zastąpienie ich okularami. Mają one również dodatkową zaletę – chronią oczy przed drobnoustrojami, które znajdują się w powietrzu np. w miejscach publicznych. Jak jednak podkreśla portal Twoje Zdrowie, „należy pamiętać o częstym myciu szkiełek, a wręcz dezynfekcji”.

Kiedy nie masz możliwości zrezygnowania z soczewek, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach przy ich zdejmowaniu:
  • Nie korzystaj z płynu do pielęgnacji soczewek po jego terminie przydatności.
  • Wymieniaj regularnie pojemnik na soczewki kontaktowe (co najmniej co 60 dni).
  • Jeśli obawiasz się czy Twoja higiena jest wystarczająca, noś soczewki jednodniowe, każdego dnia będziesz miał na oczach sterylną parr nowych szkieł kontaktowych.
  • Dbaj o porządną higienę rąk przed założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych.
  • Zadbaj o zapasy soczewek kontaktowych.
źródło: bezokularow, rmf fm, Twoje Zdrowie
fot. pixabay


Komentarze