Epidemia cholery – 34 osoby nie żyją, u ponad 2000 osób podejrzewa się zakażenie

W ciągu ostatnich 11 dni zmarły 34 osoby, a u ponad 2000 osób podejrzewa się zakażenie – o epidemii w Jemenie informuje organizacja WHO.

 

Cholera to bakteryjna choroba przewodu pokarmowego, objawiająca się m.in. silną biegunką. Zakażenie wywołuje zazwyczaj spożycie skażonej wody i jedzenia. Z powodu epidemii, która rozprzestrzenia się w objętym wojną Jemenie, w ciągu ostatnich 11 dni zmarły 34 osoby, a u ponad 2 tys. osób podejrzewa się zakażenie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. 

 

„Jest to bardzo niepokojące. Jesteśmy świadkami odrodzenia epidemii cholery” – powiedział agencji Reutera Nevio Zagaria, przedstawiciel WHO.

 

„Jest to spowodowane trwającą od dwóch lat wojną w Jemenie. Ma ona ogromny wpływ na infrastrukturę; energia elektryczna jest dostarczana z przerwami, pompownie wody nie działają regularnie, a to wpływa na jakość wody” – podkreśla Zagaria.

 

Poprzedni wybuch epidemii cholery w Jemenie wygasł zimą. Jak podkreślił Zagaria, podczas tamtego wybuchu w kraju odnotowano 27 tysięcy przypadków zachorowań i 130 zgonów. Cholera w ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. Szczególnie narażone są niedożywione dzieci poniżej piątego roku życia.

 

źródło: PAP

fot.: zmianynaziemi

KGKomentarze