Co powinien jeść chory na raka? Na to pytanie odpowiada ONKOLOG

raka

Co powinien jeść chory na raka? Onkolog zdradza podstawowe zasady!

Niezależnie od schorzenia pacjent potrzebuje fizycznej i psychicznej siły, by przejść przez proces terapii. Prawidłowe odżywienie organizmu jest niezbędne do walki z chorobą. Co powinien jeść chory na raka?

 

Na to pytanie odpowiada dr Manuela Las-Jankowska, onkolog kliniczny z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

 

„Pacjent, który jest niedożywiony może gorzej tolerować leczenie, jest narażony na większe ryzyko wystąpienia powikłań, a czasami nie jest też w stanie realizować terapii w pełnych dawkach i we właściwych odstępach czasu. Dobrze odżywiony organizm ma po prostu szansę lepiej przejść przez terapię, dlatego właściwe odżywianie jest tak ważne”- podkreśla specjalista.

 

„Nie ma uniwersalnych zasad, a zwłaszcza diet, które byłyby odpowiednie dla każdego chorego onkologicznie. Zalecenia żywieniowe są zależne od aktualnego stanu zdrowia, rodzaju i umiejscowienia nowotworu czy planowanej metody leczenia. Dlatego też dobrze, jeśli wszyscy pacjenci rozpoczynając proces leczenia skorzystają z profesjonalnej konsultacji żywieniowej. Istnieje jednak kilka zasad, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego odżywienia organizmu” -radzi onkolog.

 

Należą do nich:

– regularne przyjmowanie posiłków, najlepiej w mniejszych porcjach od 5 do 6 razy dziennie.

– codzienna dieta powinna zawierać warzywa i owoce.

– dostarczenie do organizmu białka, które jest niezbędne w trakcie terapii i rekonwalescencji (chudy twaróg, jogurt naturalny, chude mięso czy ryby morskie).

– dobrym źródłem energii będą makarony i kasze podawane z niewielką ilością tłuszczów roślinnych.

-nawadnianie organizmu (2 litry wody dziennie).

 

Żywienie medyczne jest metodą wspierania leczenia właściwego. Dzięki stosowaniu specjalistycznych preparatów odżywczych możliwe jest dostarczenie do organizmu chorego dodatkowej energii i składników odżywczych, w sytuacji gdy sam chory nie jest w stanie przyjmować odpowiednich ilości pokarmu w formie tradycyjnych posiłków.

 

ZOBACZ TEŻ:Chcesz pozbyć się WORKÓW i CIENI pod oczami? Zastosuj ten TRIK!

 

 

Źródło:radiozetzdrowie/pixabay

Komentarze